Nejen FESTIVALOVÉ KRONIKY

 

traudi webNovinářka, spisovatelka a fotografka Wolftraud de Concini  komentuje festivalové dění na česko-německém blogu Nejen FESTIVALOVÉ KRONIKY.  Fejetony, fotografie a skici vyprávějí o festivalových tématech i přípravách. Vznikající také na cestách po okolí Blatna a informující o místních zajímavostech, historii a památkách.

Wolftraud de Concini se narodila roku 1940 v Trutnově, vyrostla v Německu a od roku 1964 žije v Itálii. V Čechách se proslavila především jako kronikářka Plzně 2015 – evropského města kultury. Její duchaplné reportáže z festivalového dění i zapomenutých vesniček českého pohraničí, stejně jako její šibalská očka a psík Zampa, který jí všude doprovází, se vryly do paměti jejích čtenářů. Její knihy Böhmen hin and zurück / Boemia andata e ritorno (2013) a Klaras Schuhe / Le scarpe di Klara (2018) byly přeloženy do češtiny (Čechy tam a zpátkyKlářiny boty). Čtěte více ...

 

 

STVOŘENÍ v Květnově

3. 8. 2022

Když jsem před mnoha a mnoha lety (teď je mi 82) zpívala ve školním sboru jedné severoněmecké střední školy, skladba „Die Himmel erzählen die Ehre Gottes" (Nebesa vypravují o Boží slávě) byla jedním z našich bravurních kousků. Tehdy by mě nenapadlo, že na tento sbor a Haydnovo oratorium po tak dlouhé době znovu narazím.
„Stvoření“ od Franze Josepha Haydna – to možná málokdo ví – má ke Květnovským hudebním slavnostem blízko.

big bang

Čtěte více...Stvoření v Květnově

 

Fénix

 28. 6. 2022

Z Egypta do Krušných hor je to daleko. Bájný pták ale takovou cestu zvládne hravě: jde totiž o fénixe, který se letos stává symbolem festivalu Květnovské hudební slavnosti.

Fénix na Květnovských hudebních slavnostech 2021

Čtěte více...Fénix

 

Archanděl Michael a kostel v Blatně

 8. 6. 2022

Od jihozápadního pobřeží Irska k pohoří Karmel v Izraeli prochází Evropou pomyslná přímka, podél které leží sedm významných míst křesťanství: Skellig Michael v Irsku, Saint Michael's Mount v Cornwallu v Anglii, Mont-Saint-Michel ve francouzské Normandii, klášter Sacra San Michele v severozápadní Itálii, bazilika San Michele v Monte Sant'Angelo v italské Apulii, katedrála svatého Michaela Archanděla na řeckém ostrově Symi a katedrála Stella Maris na hoře Karmel poblíž Haify. Tato raně středověká kultovní místa jsou od sebe vzdálená tisíce mil, ale všechna jsou zasvěcena archandělu Michaelovi. A podle tradice tato symbolická čára připomíná kopí, kterým svatý Michael nakonec uvrhl ďábla zpět do pekla. 

Sacra_di_San_Michele.jpg

Klášter Sacra di San Michele v Piemontu v severní Itálii, který byl postaven na skále krátce před rokem 1000, je jedním z nejznámějších míst zasvěcených svatému Michalovi v Evropě. Italský spisovatel Umberto Eco ho učinil dějištěm svého románu z roku 1980 Ve jménu růže.

 

Čtěte více...Archanděl Michael a kostel v Blatně

 

Kristian Wegscheider a Schmidtovy varhany z Blatna

1. 6. 2022

Přenést kousek Čech do Saska apokračovat ve staleté kulturní výměně v česko-německém pohraničí: To bylo výslovné, spontánní přání Kristiana Wegscheidera, když mu v prosinci 2004 byly nabídnuty české varhany. Byly, jak podotýká, v „žalostném, zuboženém stavu", ale jemu – jako zkušenému varhanáři a restaurátorovi – byla hodnota a důležitost tohoto nástroje na první pohled zřejmá. A jeho odborné znalosti to potvrdily. Kvalita dřeva jednotlivých varhanních dílů byla dobrá, původní mechanické uspořádání bylo rozpoznatelné, pedálová klaviatura byla stále neporušená a manuály bylo snadné zrekonstruovat pomocí známých analogií. Jednalo se jednoznačně o staré české varhany – historický nástroj – jaké se vyráběly v Lokti (tehdy Elbogen) ve druhé polovině 18. století: s malým pozitivem a dvoudílným hlavním strojem.

kristian wegscheider 4Kristian Wegscheider, okouzlující osmašedesátiletý muž (náhodou se s ním setkávám doma v severní Itálii, na jeho cestě z Německa do Toskánska), poutavě vypráví se stále větším nadšením podivuhodný příběh varhan, které se na půli „cesty kolem světa“ mezi Českem a Německem, mezi Krušnými horami a Saskem, rozhodly vrátit zpět do Blatna. Možná svou cestu zakončí právě v roce 2024, tedy dvě stě čtyřicet let od jejich vzniku a téměř sedmdesát let od jejich „zmizení“. Nejprve je třeba dokončit obnovu pěkného barokního kostela svatého Michaela archanděla v Blatně. A pak bude vše připraveno na oslavu návratu ztracených varhan.

Číst dál: Kristian Wegscheider a Schmidtovy varhany z Blatna

 

Ztracené varhany z kostela svatého Michaela archanděla v Blatně se vracejí domů

 16. 5. 2022

Bylo nebylo... Tak začínají všechny hezké příběhy. A většina z nich má šťastný konec. Jako ten náš. Doufejme.

Pro mě začal tento příběh před sedmi lety, kdy byla Plzeň roku 2015 Evropským hlavním městem kultury. Německé kulturní fórum východní Evropy / Deutsches Kulturforum östliches Europa mě vyslalo do západočeské metropole dělat kronikářku. K tématům mého blogu patřil i letní barokní festival s mnoha koncerty po celém regionu. Koncem července se v poutním kostele v Plané konala akce, jejíž protagonistkou byla Alena Hönigová – dramaturgyně hudebního festivalu Květnovské hudební slavnosti. Po několika skladbách na cembalo vystoupila na kůr, malá a štíhlá v tmavočervených hedvábných šatech (vidím to jako dnes), k mohutným dvoumanuálovým barokním varhanám.

S Alenou jsem od té doby v úzkém přátelském kontaktu. Tenkrát jsem ale netušila, že se s varhanami z Plané, byť nepřímo znovu setkám. A sice v Blatně, na hudebním festivalu letos v srpnu. Svět je zkrátka malý.

 

Čtěte více...Svatomichaelské varhany se vrací domů

 

Zindelova stezka na Blatensku

 23. 5. 2022

Osm kilometrů po cestách, které lemují tradiční kříže a sochy, boží muka, kaple, kostely a krásné hrázděné domy, ale i smrky, duby a staré lípy, které v Čechách odjakživa symbolizují domov, mír a pospolitost. Tedy v kostce Stezka Gustava Zindela, okružní turistická trasa, která začíná v Blatně a do Blatna se také vrací.

glazarovo_pole.jpgObec Blatno tento projekt dokončila v roce 2021, nechala speciálními firmami nákladně zrestaurovat zchátralé sochy a poskládat rozpadlé kříže. Tato malebná krajina Krušných hor je totiž hodna pozornosti turistů a hostů a oprášit bylo třeba také jméno místního rodáka Gustava Zindela (1883–1959), aby snad neupadlo v zapomnění.

 

Lesen Sie mehr...ZIndelova stezka na Blatensku

Blogy
Počet článků:
6

logo blatno

Pořádá obec Blatno
ve spolupráci
s Římskokatolickou farností−děkanstvím
Jirkov

logo barevne ve formatu jpg

podporil UK logo vodorovne ZELENE

bar.ces.poz

logo SFK