Květnovské hudební slavnosti 2022 

pátek 26. srpna – neděle 28. srpna 2022

v kostele Navštívení Panny Marie v Květnově 
obec Blatno, okres Chomutov (mapa zdevíce o kostele v Květnově zde)

a v kostele svatého Michaela archanděla v Blatně (mapa zde)

dobrovolné vstupné

Jednotící myšlenkou KVĚTNOVSKÝCH HUDEBNÍCH SLAVNOSTÍ 2022 jsou doteky viditelného a neviditelného světa, přechody mezi sférou idejí, kreativity a světem reálným. Tyto transcendence, které tvoří podstatu umění vůbec, chceme pozorovat z různých úhlů pohledu prostřednictvím čtyř představení o posledním prodlouženém srpnovém víkendu za účasti českých, německých a švýcarských umělců.

V představení STVOŘENÍ nahlédneme do podivuhodných světů skrze religiózní přístup Josepha Haydna, pro něhož byla kompozice tohoto oratoria dle jeho životopisce Griesingera nejzbožnějším obdobím jeho života, ale také skrze poetický pohled Petra Koudelky, z jehož básnických obrazů promlouvá i hluboký zájem o současnost, například o kvantovou fyziku.

V programu MICHAEL ANEB ANDĚLSKÉ DIALOGY zase nadpřirozenou moc nebo šustění andělských křídel asociují rétorické figury použité v hudbě G. P. Telemanna nebo J. S. Bacha, zatímco současný švýcarský skladatel a performer Christian Zehnder nachází vyjádření téhož v nových zvukových barvách nebo specifické interpretaci. Různé úhly pohledu, tentokrát myšleno doslova, skýtá i výtvarná tvorba Wolftraud de Concini, která toto představení dotvoří po vizuální stránce. Na svět se totiž dívá skrze objektiv svého fotoaparátu a jako most mezi světem ostrých kontur a nepostižitelných sfér jí slouží světlo a expoziční čas. 

V představení PYGMALION zase magická síla antických bohů vetkne život dřevěným sochám v životní velikosti na blatenském náměstí. Skladatel Jiří Antonín Benda hledal hudební prostředky, jak zesílit účinek slova a experimentoval s formou, která by diváka mohla do příběhu vtáhnout lépe, než dokáže drama nebo opera.

Koncertem BATZDORFSKÁ JUBILEA oslavíme úspěšnou realizaci myšlenky, která se zrodila před třiceti lety. Tehdy se skupina drážďanských a berlínských hudebníků rozhodla zakoupit a postupně zrenovovat zdevastovaný zámeček Batzdorf. Založili zde barokní orchestr Batzdorfskou dvorní kapelu a poprvé uspořádali festival Batzdorfer Barockfestspiele. Dnes je zámeček se 750letou historií plně opraven a stalo se z něj kultovní kulturní místo. Krom každoročního festivalu barokní hudby se zde koná mnoho dalších kulturních akcí, vznikla zde řada nahrávek i objevných audiovizuálních projektů. Batzdorfská dvorní kapela je naším dlouhodobým partnerem a jejich nadšení i kooperativní přístup stále inspirují k novým společným projektům.

Festivalové dění bude komentovat Wolftraud de Concini na česko-německém blogu nejen FESTIVALOVÉ KRONIKY. Fejetony, fotografie a skici zaměřené na festivalová témata, přípravy, ale vznikající i na cestách po okolí Blatna a informující o místních zajímavostech, historii a památkách.

Festival stejně jako v minulém ročníku nechává ožít magické prostory květnovského a blatenského kostela. Nově také do festivalového dění zapojujeme blatenské náměstí s altánkem obklopeným parkem s dřevěnými sochami - výtvory zdejšího tradičního sochařského sympozia. Festivalu předchází slavnostní otevření kapličky v Radenově a zahájení vernisáže v Blatně. Na návštěvníky bude také čekat oblíbené slané občerstvení paní Jermilovové z jirkovské farnosti a stylový stánek sladkých delikates z Blatna. Stejně jako v minulých letech plánujeme online živé přenosy ze všech festivalových představení.

PROGRAM