stáhnout plakát

Klášter dominikánů v Praze
Spolek pro zvelebení staré hudby
www.dominikanska8.cz

 

Hudební jaro u dominikánů rozezní zdi barokního kláštera v centru Prahy

 

Asi každý Pražan se někdy proplétal křivolakými uličkami poblíž Staroměstského náměstí. Málokdo ale zahlédl prostory, které vysoké zdi velkého barokního komplexu dominikánského kláštera skrývají.

Nově zrekonstruovaný refektář zdobený štuky a freskami skýtá ideální akustiku pro hudbu, která se zde hrávala, klášterní zahrada zase nebývalý klid v rušném centrum Prahy. „Může to znít jako klišé, ale já bych byl opravdu rád, aby toto místo bylo otevřené pro lidi“, říká provinciál dominikánského řádu Benedikt Mohelník. Platforma Dominikánská 8 zde zprostředkovává kulturu na nejvyšší úrovni, která je cenově dostupnápro všechny zájemce.

Atmosféra prodlouženého hudebního víkendu na přelomu května a června, s podtitulem „klíčení nového stylu“, je zasazena do doby, kdy umělcům přestávají stačit ideje baroka. Začíná se pochybovat, zda řád a pravda jsou neochvějné objektivní skutečnosti, které lze zkoumat jen na základě logického metodického myšlení. Smyslové vjemy a subjektivní zkušenosti už nejsou považovány pouze za matoucí a druhořadé. Umělci chtějí vyjadřovat své niterné emoce, sny a intimní prožitky – inspiraci hledají v jednoduchosti antiky nebo v malebnosti a svěžesti přírody, anebo se obracejí do vlastního nitra a chtějí vyjádřit své nevšední zážitky a pocity. Styl, který vzniká má řadu tváří: rokoko, klasicismus, „Sturm und Drang“a někteří umělci se mu zcela vyhnou a vstoupí přímo do romantismu.

Řada z nás zastává názor, že svět se ubírá stále vpřed, k větším vymoženostem a vyšší dokonalosti. To je jistě v mnohých ohledech pravda, ale tvorba umělce je závislá také na jeho osobním zvládnutí řemesla, které je omezeno délkou lidského života. Někteří lidé se za svůj život „stihli“ dotknout úchvatných sfér, které jsou pak pro celé generace nedostižné. Hříčkou lidských dějin se o některých z nich všeobecně ví, jiná jména jsou neznámá. „Zapomenutého J. S. Bacha kdysi znovu proslavil Felix Mendelssohn, Wolfganga Amadea Mozarta přiblížil opravdu široké veřejnosti například film Amadeus Miloše Formana. Jommeli takové štěstí zatím neměl, i když byl ve své době právě tak slavný a uznávaný jako jeho kolegové“, říká organizátorka akce Alena Hönigová.

O důvod víc proč na konci května zavítat do dominikánského kláštera a v podvečer si poslechnout krásnou hudbu a vypít sklenku vína. Bližší informace na www.dominikanska8.cz.

 

Další informace: MgA. Alena Hönigová, organizátorka akce, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777 644 737