Zbor sv. Cecílie

Zbor sv. Cecílie, při Dómu sv. Alžběty v Košicích vznikl v roce 1992. O rok později začal sbor spolupracovat se slovenským dirigentem Jánem Drietomským, pod vedením kterého získal v roce 1994 druhou cenu na mezinárodní soutěži G. P. Palestriny ve Vatikánu. Část sboru začala spolupracovat s operou Státního divadla v Košicích v operách G. Verdiho Nabucco a Aida.


V roce 1995 navázal sbor spolupráci se Státní Filharmmonií Košice (ŠFK) a jejím koncertním mistrem Karolem Petróczim. Vznikl tak dlouhodobý projekt, v jehož rámci zaznělo šest velkých Haydnových mší - Heiligmesse, Paukenmesse, Theresienmesse, Schöpfungsmesse a Harmoniemesse, s dirigenty Stanislavem Macuraou (ČR), U. Schneiderem (CH), Tomášem Koutníkem (ČR), Róbertem Stankovským a Peterem Ferancem (SR).


Pod vedením sbormistra a zakládajícího člena Viliama Gurbaľa získal sbor v letech 1996 – 2001 několik mezinárodních ocenění na prestižní soutěži chrámových sborů v rámci Festivalu de Picardie (Fr) (Amiens 1996, 2. místo; Noyon 1998 – cena za nejlepší interpretaci). Úspěšné byly i koncerty na zmíněném festivalu v následujících letech: v Beauvais (2000) – uvedení Nešpor, Op. 37 Sergeja Rachmaninova a 12 hlasé mše Ralfa Waughana-Wiliamse a koncert v spolupráci s filharmonií města Amiens v Noyonu (2001) pod taktovkou Edmona Colomera, kde sbor uvedl Requiem, Op. 9 Mauricea Duruflého.
Významným počinem bylo též liturgické uvedení Mariazellermesse J. Haydna v roce 2003, nebo Kleine Orgelsolomesse (2007), Missa St. Nicolai (2008) či mší a Reqiuem W. A. Mozarta (2005). V roce 2004 v katedrále sv. Alžběty v Košicích zazněla též 36 hlasá mše Heinricha I. F. Bibera Missa Alleluja.
S koncertních provedení jmenujme např. vystoupení na Prešovském hudebním jaru pod taktovkou dirigenta L. Newlanda (USA), nebo uvedení Ódy na radost L. van Beethovena pod vedením dirigenta K. Kevického v Terchové roku 2003. V roce 2007 sbor uvedl ve světové premiéře oratorium Enrica Lavariniho St. Vitus.
V letech 1994 - 2004 sbor spolupracoval s nadací Spes viva z Mnichova a pravidelně koncertoval v bavorských a rakouských městech s cílem podpořit výstavbu nemocnice v Zairu (dnes Středoafrická Republika Kongo). Díky této nadaci vzniklo i první profilové CD sboru (Košice, 1996).

Sbor pravidelně nahrává ve studiu Slovenského rozhlasu pro divadla Nová scéna (Bratislava), Divadlo Andreja Bagara (Nitra) nebo Divadlo J. Záborského (Prešov) sborové party muzikálů.

Rada pro vědu, vzdělávání a kulturu při KBS v roce 2009 udělila sboru cenu Fra Angelica za mimořádný přínos v oblasti křesťanské hudby.

Sbormistrem sboru je od jeho vzniku Viliam Gurbaľ , varhaník Dómu sv. Alžběty. Organizačně i právně sbor zastřešuje občanské sdružení Zbor sv. Cecílie, jehož posláním je obecně pomáhat rozvoji chrámové hudby v Dómu sv. Alžběty a ve východoslovenském regionu. Mezi nejnovější projekty sdružení patří Musica ex archivo a založení barokního orchestru v Košicích.