Javier Hagen

Tenor a kontratenor, je jeden z nejpřekvapivějších zpěváků své generace. Hagen se narodil roku 1971 v Barceloně a vyrostl na pobřeží Středozemního moře a ve Walliských Alpách. Klasický zpěv studoval v Německu, Itálii a Švýcarsku u Rolanda Hermanna, Alain Billard a Nicolai Gedda a skladbu u Heinera Goebbelse a Wolfganga Rihma. Písňový repertoár u Irwina Gage, Hartmuta Hölla a Ernsta Haefligera, starou hudbu u Karel van Steenhoven a Kees Boeke. Rozsah 4 oktáv.

Spolupracoval se světově proslulými skladateli jako Reimann, Kagel, Rosenmann, Mariétan, Eötvös a dalšími vedoucími umělci „Konkrétní poesie a umění". Hostování na festivalech soudobé hudby ho zavedlo do Donaueschingen, Curychu, Ženevy, Lucernu, Karlsruhe, Amsterdamu, Štrasburku, Boloni, Milana, Prahy, New Yorku, Hongkongu, Šanghaje, Moskvy, Petrohradu, Adelaide, Rigy, Avignonu a Berlína. Vedle klasického repertoáru jako operní role v Giulio Cesare (Händel), Zsupan (Kalman), Dardanus (Rameau) und Pappacoda (Strauss), byl Javier Hagen také protagonistou rolí ve více než 200 světových premiérách, mezi něž patří například opery 'air à l'en verre' od Daniela Mouthon, 'eismeer' od Christopha Schillera, 'poem ohne held' od Reginy Irman/Petera Schweigera, 'esther de racine' od Borise Yoffe, 'The Madman's Diary' od Guo Wenjing, 'Marienglas' od Beat Gysin, 'Les Musiciens de Brème' od Wen Deqing, 'Keyner nit' od Mathiase Steinauera právě tak jako téměř kompletní dílo Marii Portens.

Získal přes 50 vyznamenání za nahrávky pro švýcarský, ruský, čínský, lotyšský a německý rozhlas a televizi. Je držitelem cen za Novou hudbu a kompozici 2001, 04, 08 v Basileji, Lausanne a Düsseldorfu. 2003 byly vydány jeho „ver-rückten Volkslieder: s´sch mr alles 1 Ding" na CD u švýcarského vydavatelství „musiques suisses". Jeho kompozice, především jeho vokální dílo, jsou uváděny po celé Evropě, Izraeli, Číně, Koreji, v Severní a Střední Americe. S Ulrike Mayer-Spohn provozují experimentální duo soudobé hudby „UMS ´N JIP", jeden z nejatraktivnějších souborů soudobé hudby na světě vůbec.
Javier Hagen, mluví 6 jazyky a vede také „Festival für zeitgenössische Musik forum : : wallis", je expertem pro experimentální hudební divadlo na „Hochschule der Künste" v Bernu, presidentem „Int. Gesellschaft für Neue Musik Wallis/Schweiz IGNM-VS" a členem představenstva „Schweizer Gesellschaft für Neue Musik (IGNM Schweiz)" a „swissfestivals". Přednášel na univerzitách v Moskvě (Konzervatoř P. I. Čajkovského), Rize (lotyšská Hudební akademie J. Vitolse), Rostov na Donu (Rostovská státní konzervatoř S.V. Rachmaninova), Istanbul (MIAM), Thessaloniki (Aristotelova univerzita), Basel (ESB), Šanghaji a Hongkongu (CUHK, HKAPA).

Je členem poroty v národních i mezinárodních soutěžích ve skladbě a soudobé hudbě a také členem komise „MusiquePRO" v pověření kantonu Wallis a v inventarizaci nemateriálního dědictví v pověření UNESCO. Roku 2007 byl nominován na ocenění „Walliser des Jahres".

V roce 2013 mu bylo uděleno kulturní vyznamenání kantonu Wallis.