Jan Kobow

Jan KobowJan Kobow (*1966) je německý klasický tenor. Jan vyrostl v Berlíně, kde získal své první hudební vzdělání v chlapeckém sboru Staats – und Domchor Berlin pod vedením Christiana Grube. Poté vystudoval varhany na Schole cantorum v Paříži a své studium církevní hudby zakončil v roce 1994 na Musikhochschule v Hannoveru. Svá pěvecká studia ukončil roku 1999 na hudební akademii v Hamburku u Sabine Kirchner.
Jan Kobow je mezinárodně uznávaný písňový interpret a žádaný sólista oratorií. Koncertoval s vynikajícími dirigenty jako je Nikolaus Harnoncourt nebo Philippe Herreweghe a účastnil se natáčení kompletních bachovských kantát (tzv. „Bach Cantata Pilgrimage“) pod vedením Johna Eliota Gardinera. Jan Kobow vystupuje často jako písňový interpret, s těžištěm v německém romantickém písňovém repertoáru. Pravidelně pořádá písňové večery s klavíristou Kristianem Bezuidenhoutem. Jako operní zpěvák hostoval Jan Kobow roku 2003 na Boston Early Music Festival, v létě 2004 debutoval v Theatre Royal de la Monnaie Brüssel jako Telemaco v Monteverdiho opeře Il ritorno d’Ulisse in patria. S touto operou také vystoupil v Lincolnově centru v New Yorku nebo v Caen v Lucembursku.
Od devadesátých let vystupuje Jan Kobow pravidelně se souborem „Himlische Cantorey“, který se specializuje na hudbu Claudia Monteverdiho a Johna Dowlanda.
Od roku 2009 žije na zámku Seehaus v Bavorsku, který se díky Janovu uměleckému a organizačnímu působením stal důležitým kulturním střediskem v kraji. Spolek „Schloss Seehaus e.V.“ je v roce 2018 partnerem festivalu na Jezeří.


Ocenění
1998: První cena na 11. mezinárodní soutěži Johanna-Sebastiana-Bacha
2004: „Luitpoldpreis“ festivalu Kissinger Sommer


Web
Článek ve wikipedii (německy, anglicky)
Díla Jana Kobowa v Katalogu Německé národní knihovny (německy)
Jan Kobow v Bachových kantátách (německy)
Verena Fischer-Zernin: „Ein Dandy fast wie Oscar Wilde“ – Portrét v novinách Tagesspiegel (německy)