Camesina Quartett

Smyčcový kvartet hrající na orginální nástroje

CamesinaQuartett fotoCamesina Quartett se v posledních letech stal jedním z renomovaných "historizujících" smyčcových kvartetů. Především nahrávky smyčcových kvartetů Jana Ladislava Dusíka a Jana Křtitele Vaňhala propojují jeho jméno s významnými objevy "staré" hudby. Camesina Quartett se snaží přiblížit původnímu zvuku skrze studium pramenů, ale také neustálým experimentováním se zavedenými technikami a průkopnickým duchem, aniž by se nechal svést pochybnými povrchními trendy. Camesina Quartett vystoupil na řadě německých i zahraničních festivalů např. ve Wildt´sche Haus v Basileji, na Haydnových hudebních slavnostech v Dolní Lukavici, v Musikinstrumentenmuseum v Berlíně nebo v klášteře Wenningen.

Jméno Camesina Quartett je odvozeno od tzv. „Camesinova domu“ ve Vídni, ve kterém bydlel v letech 1784-1787 sám Wolfgang Amadeus Mozart, a v kterém Haydnovi přehrál kvartety, které mu věnoval. V tomto domě se také pravděpodobně pořádaly slavné „kvartet-party“, na kterých společně muzicírovali Joseph Haydn (1. housle), Carl Ditters von Dittersdorf (2. housle), Wolfgang Amadeus Mozart (viola) a Jan Vaňhal (violoncello).

Tento dům se jmenuje podle Alberta Camesina, který v něm bydlel a jeho strop ozdobil barokní štukou. Pod tímto stropem měl pracovnu Wolfgang Amadeus Mozart a složil zde řadu významných děl, mezi nimi i 6 smyčcových kvartetů věnovaných Haydnovi.

www.camesina-quartett.de