Fénix

 28. 6. 2022

Z Egypta do Krušných hor je to daleko. Bájný pták ale takovou cestu zvládne hravě: jde totiž o fénixe, který se letos stává symbolem festivalu Květnovské hudební slavnosti.

Fénix na Květnovských hudebních slavnostech 2021

 V loňském roce uvedl švýcarský Kesselberg Ensemble na festivale v Blatně poloscénický program „Formosanta & Amazan“: pohádkový příběh babylonské princezny Formosanty a jejího milého Amazana, který napsal Voltaire, převyprávěl Petr Koudelka a Kesselberg Ensemble ho doprovodil hudbou Gasparda Fritze. Když žádný z urozených uchazečů o Formosantinu ruku – jak vypráví Voltaire – nezvládne předepsané úkoly, na scénu vstoupí Amazan a vyhraje. A když musí náhle odejít, zanechá krásné bohaté princezně ptáka: mluvícího fénixe. Různé komplikace při hledání dvou zamilovaných nakonec samozřejmě skončí happy endem.

Fénix na Květnovských hudebních slavnostech 2021

Fénix na Květnovských hudebních slavnostech 2021. Foto Martin Bílek.

Na inscenaci už loni pracovala íránská umělkyně Yasmin Golshani, která mýtus o fénixovi důvěrně zná již z dětství. Fénix, který loni doprovázel závěrečné představení festivalu, se stal logem festivalu a nyní Květnovské hudební slavnosti propaguje. Fénix, který vždy znovu vstane z popela, jako symbol nesmrtelnosti a vzkříšení, i v křesťanství jako symbol života, který se neustále obnovuje.

zrození fénixe

Zrození fénixe v dílně iránské umělkyně Yasmin Golshani.

V tomto smyslu fénix symbolizuje i barokní kostel svatého Michaela archanděla v Blatně, jednu z festivalových scén, která každým rokem stále více ožívá díky rozsáhlým restaurátorským úpravám, a historické varhany z 18. století, které se brzy vrátí na původní místo: znovuzrození a vzkříšení ve znamení Fénixe.

Wolftraud de Concini

Pozn.: Název světoznámého italského operního divadla La Fenice (italský výraz pro fénixe) v Benátkách je opravdový omen nomen. Ve své 230leté historii opera dvakrát vyhořela – v letech 1836 a 1996 – ale pokaždé povstala z popela krásnější než kdy jindy.